Jakie normy i przepisy regulują stosowanie drzwi przeciwpożarowych w Polsce

Zadaniem drzwi przeciwpożarowych jest ochrona przed ogniem, dymem i wysoką temperaturą. Ze względu na kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa, drzwi przeciwpożarowe muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, z wykorzystaniem odpowiednich technologii i określonych procedur. Konstrukcja przeciwpożarowa ma za zadanie umożliwić sprawną ewakuację oraz dotarcie służb ratowniczych do źródła pożaru.
Jakie normy i przepisy regulują stosowanie drzwi przeciwpożarowych w Polsce

Prawne aspekty drzwi przeciwpożarowych

Prawo budowlane oraz normy związane z ochroną przeciwpożarową określają ściśle wymogi dotyczące instalacji drzwi przeciwpożarowych. Podstawowym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zapis ten precyzuje wymagania w zakresie drzwi jak i montażu, co w przypadku pożaru ma zapewnić skuteczną ochronę zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia. Informacje dotyczące wymogów stawianych drzwiom przeciwpożarowym można również znaleźć w normach PN-EN 13501-2:2016-07, PN-EN 16034:2014-11, czy PN-EN 1125:2008.
Należy pamiętać, że uwzględnienie powyższych przepisów i norm, zapewni, że drzwi przeciwpożarowe będą spełniały najwyższe standardy i zapewnią skuteczną ochronę w przypadku pożaru, ale również podniesie się ogólny poziom bezpieczeństwa budynku.

Aktualne normy bezpieczeństwa

Przepisy definiują wymagania, które muszą zostać spełnione dla drzwi przeciwpożarowych.
Kluczowe jest użycie certyfikowanych materiałów, które zapewnią wysoką jakość i bezpieczeństwo.
Warunki techniczne zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury określają jaki typ drzwi należy zamontować na drodze ewakuacyjnej, według wytycznych:
• drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczeń
• szerokość drzwi na drodze ewakuacyjnej z klatki schodowej powinna być nie mniejsza niż szerokość biegu klatki schodowej,
• szerokość drzwi powinna być obliczona proporcjonalnie do liczby osób, ale nie mniejsza niż 0,9m w świetle ościeżnicy,
• zabrania się stosowania do celów ewakuacji drzwi obrotowych i podnoszonych,
• zastosowanie drzwi przesuwnych dopuszczone jest jeśli konstrukcja drzwi zapewnia automatyczne i ręczne otwieranie bez możliwości ich blokowania,
• drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z pomieszczenia, w którym może przebywać jednocześnie więcej niż 300 osób, oraz drzwi na drodze ewakuacyjnej z tego pomieszczenia, powinny być wyposażone w urządzenia antypaniczne.

Kontrole drzwi przeciwpożarowych

Prawidłowy montaż jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania drzwi przeciwpożarowych, ale nie można zapominać o przeglądach, które pozwolą na czas wykryć ewentualne uszkodzenia i nieprawidłowości. Tylko wolne od wad drzwi w przypadku pożaru spełnią prawidłowo swoją funkcję.
Dlatego istotne jest, aby systematycznie sprawdzać co najmniej:
• stabilność zamocowania ościeżnicy,
• mocowania zawiasów, klamek, samozamykaczy,
• oznakowanie drzwi,
• szczelność drzwi i elementów wypełnienia,
• uszczelki pęczniejące.