Okna i drzwi aluminiowe – dlaczego warto je wybrać?

Jedną z kluczowych decyzji na etapie budowy lub remontu domu jest wybór odpowiednich okien i drzwi. Pełnią one niezwykle istotną rolę, mają za zadanie chronić przed utratą ciepła, hałasem, zapewniać bezpieczeństwo oraz doświetlać pomieszczenia. Jest to inwestycja na lata, dlatego już w trakcie projektowania, warto rozważyć jaki materiał z dostępnych na rynku wykorzystać.
Okna i drzwi aluminiowe – dlaczego warto je wybrać?
Jakość i trwałość aluminium

Zalety okien i drzwi aluminiowych

Aluminium jest materiałem lekkim, trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne, dlatego producenci stolarki otworowej wykorzystują jego potencjał. Sztywność materiału pozwala na wykonywanie dużych przeszkleń okien i drzwi, które ze względu na aktualne trendy, tak często są pożądane przez inwestorów. Stabilność konstrukcji aluminiowych wyróżnia się na tle pozostałych, dostępnych materiałów, z których wykonywana jest stolarka.
Stolarka aluminiowa może zostać spersonalizowana i dopasowana do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Dostępna kolorystyka palety RAL oraz dekorów drewna daje praktycznie nieograniczone możliwości. Kolor okien i drzwi można dobrać idealnie do elewacji, dachu lub ogrodzenia.
Szeroka baza dostępnych rozwiązań pozwala na wykonywanie konstrukcji o nietypowych kształtach, których wykonanie z pcv czy drewna często okazuje się niemożliwe.

Jakość i trwałość aluminium

Aluminiowe okna i drzwi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów, zarówno w budownictwie prywatnym jak i publicznym. Wysoka jakość okien i drzwi z aluminium, jest gwarantem tego, że stolarka posłuży nam przez długie lata, a poniesione nakłady finansowe zwrócą się w dłuższej perspektywie czasu. Co więcej okna aluminiowe są stabilne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze, dlatego nie przysporzą większych kłopotów w użytkowaniu.
Powłoki okien i drzwi aluminiowych nie wymagają żadnych czynności konserwacyjnych. Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Należy raz na jakiś czas przemyć je ściereczką z delikatnym detergentem. W czasach kiedy zwracamy coraz większą uwagę na ochronę środowiska, trzeba również wspomnieć, że aluminium w 100% można poddać procesowi recyklingu, przez co jest ono jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

Estetyka okien aluminiowych

Okna i drzwi aluminiowe, to nie tylko jakość, ale także estetyka i najwyższy design. Smukłe profile pozwalają na wykonywanie okien o bardzo wąskich ramach, tym samym maksymalizuje się powierzchnie przeszkleń, a do pomieszczeń wpada więcej naturalnego światła. W połączeniu z możliwością tworzenia wielkich konstrukcji zyskujemy nowoczesne i eleganckie fasady budynków, które podnoszą wartość nieruchomości.

Normy dla okien aluminiowych

Teza , że okna aluminiowe są zimne, nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Okna i drzwi aluminiowe spełniają obowiązujące restrykcyjne wymogi termiczne (warunki techniczne 2021) oraz wymagania programu Czyste Powietrze. Specjalna budowa komór, zastosowanie przekładek i uszczelek termicznych pozwala na uzyskanie bardzo niskich współczynników przenikania ciepła i minimalizację strat ciepła. Dodatkowo wysokiej jakości szyby zespolone znacząco poprawiają izolacyjność cieplną okien i drzwi. Dlatego budynek oprócz walorów estetycznych generuje korzyści finansowe, poprzez obniżenie kosztów eksploatacyjnych domu.